VESELĪGI PAVADĪTS LAIKS
Pārgājieni, ekspedīcijas, laivu un velo braucieni
Dzīvošana āra apstākļos, izmantojot individuālo ekipējumu.
Dzīvošana āra apstākļos, izmantojot individuālo ekipējumu.
Nils Klints,
Āra dzīves apmācību centrs „Pelēkais vilks”
Cilvēkam nonākot dabā, pirmām kārtām jāsāk rūpēties par trīs lietām – par pajumti, siltumu un ēdienu. Šajā rakstā apskatīšu pajumtes un guļvietas iekārtošanu.
Plānošana, pirms dodamies ārā
Mitekļu veidi
Ja nakšņosim Latvijas dabā, tad svarīgākais, no kā mums sevi būtu jāpasargā, ir mitrums – gan no zemes, gan no gaisa. Tās ir primārās lietas, uz ko būtu jāvērš uzmanība. Ziemas apstākļos klāt nāk arī aukstuma faktors.
Ppulārākie veidi, kā nodrošināt pajumti, ir celt nojumi vai telti.
Nojumes plusi ir minimālais svars, kā arī salīdzinoši vieglā uzcelšana un transportēšana. Tā pasargās no nokrišņiem un vēja, bet ne no aukstuma. Vasarā tā nepasargās no insektiem, tāpēc ir jāplāno arī individuālie aizsardzības līdzekļi.
Tūristu telts ir izmantojama visos gadalaikos, bet īpaši – vasaras laikā, jo tā pasargās no dažāda veida kukaiņiem. Kad izraugāties, kādu telti ņemt līdzi pārgājienā, pievērsiet uzmanību vairākiem aspektiem: izvēlieties vienkāršas konstrukcijas telti, noskaidrojiet tās mitrumizturību – parasti norāda uz telts iepakojuma un mēdz būt no 400 līdz 7000 mm. Mitrumizturību nodrošina īpaši apstrādāts neilons. Ja aizdarē izmantots rāvējslēdzējs, apskatiet, kā tas darbojas, jo bieži tas mēdz būt viens no telšu vājajiem punktiem.
Svars
Ja reiz dodamies ceļā, tad, visticamāk, līdzi ņemamais ekipējums būs jānes pašam vai arī jāsadala starp grupas biedriem. Tāpēc ļoti būtiski ir domāt par to, kā iespējami samazināt līdzi nesamās somas svaru. Pēc pieredzes spriežot, jo ilgāks būs ceļojums, jo smagāks jums šķitīs nesamais. Tas ir izskaidrojams ar ķermeņa vispārējo nogurumu, kas rodas, veicot sarežģītu vai garu distanci. Svaru, ko nesīsiet līdzi, noteikti ietekmēs jūsu izvēlētais pajumtes materiāls – cik tas ir smags, mitrumizturīgs un cik ātri žūst. Vislabāk pārgājienam izvēlēties neilona telti, kuras mitrumizturība ir vismaz 2000 mm, vai ūdens necaurlaidīgu materiālu nojumes būvēšanai. Telts tomēr bieži vien ir smagāka par nojumi. Lai atvieglotu telts nešanu, telts detaļas var sadalīt vairākās daļās un nešanas procesā var piedalīties visi telts iemītnieki.
Nebūtu vēlams nest līdzi brezenta teltis, jo tās būs smagas, it īpaši, ja būs izmirkušas, un ļoti ilgi žūs.
Funkcionalitāte
Cilvēku skaits, kam būs jānakšņo, nosaka, cik daudz vietas jāparedz guļvietām un ekipējumam. Tātad – cik liela „māja” jums ir jāņem līdzi ceļojumā. Ņemiet vērā arī dalībnieku personisko ekipējumu guļvietas iekārtošanai (paklājiņa un guļammaisa piemērotību gadalaikam). Nojume vai vienkārša neilona telts nedos vajadzīgo siltumu, ja nebūs piemērota paklājiņa un silta guļammaisa.
No funkcionalitātes viedokļa svarīgi ir zināt, cik daudz laika un cik cilvēku vajadzēs, lai spētu uzsliet līdzpaņemto mitekli. Var būt situācijas, ka jums tas jādara jau tumsā. Ja miteklim ir daudz dažādu mazu detaļu, un ļoti sarežģīta konstrukcija, tā uzsliešana būs ilgstošs process, turklāt sīkās detaļas mēdz pazust. Ja izvēlaties taisīt nojumi, tad jau iepriekš pārbaudiet, vai līdzi ņemtajā materiālā nav caurumu, un piestipriniet atsaites.
Vietas izvēle
Izvēloties savas apmetnes vietu, būtu jāņem vērā šādi aspekti:
Guļvietas iekārtošana
Pirms mitekļa uzsliešanas der pārliecināties, vai virsma, uz kuras gulēsiet, ir: pietiekami līdzena un bez bedrēm, kāds ir tās slīpums, lai zinātu, uz kuru pusi likt galvu. Vispirms atbrīvojiet laukumu no čiekuriem, zariem un citiem priekšmetiem, kas noteikti ietekmēs jūsu guļvietas gludumu. Ziemā vieta vispirms jāattīra no sniega, tāpēc svarīgi, lai līdzi būtu sniega vai kājnieku lāpsta.
Kad vieta ir sagatavota, sāk būvēt pašu mitekli. Nojumei iesaku izmantot (..) būvniecības principu – nojumes sānu malas ir slēgtas, t.i., piestiprinātas maksimāli tuvu zemei un nostiprinātas ar telšu mietiņiem, kurus var nest līdzi vai arī uztaisīt uz vietas no egļu zariem. Nojumes sānu malas var būt arī vaļējas – atsietas at atsaitēm pie tuvējiem kokiem vai mietiņiem – un ne pie pašas zemes.
Slejot telti, konstrukciju vēlams izpētīt pirms došanās ceļā, lai nav jāeksperimentē, kad ir jau nogurums un iestajusies tumsa. Telts būvēšanas zelta likums – ja sastopat pretestību, nevajag stumt vai spiest no spēka, jo tas var nodarīt lielus bojājumus. Tāpēc labāk ir apskatīt, kur ir problēma, un izmēģināt vēlreiz.
Paņemiet līdzi arī telts vai nojumes remontēšanas komplektu. Tā var būt izturīga līmlente, kuru izmanto celtniecībā.
Ja ceļat nojumi vai telti bez grīdas, noderēs kāds izolējošs materiāls, kas varētu pildīt grīdas funkcijas un daļēji arī pasargās no mitruma un aukstuma. Tie var būt egļu zari, kuriem pāri pārsedz ūdensnecaurlaidīgu materiālu, uz kura iekārtosiet guļvietu. Savu somu novietojiet galvgalī. Tā pasargās galvu no auksta gaisa piekļuves. Tiem, kuriem ir aukstumizturīgāki guļammaisi, jāguļ malās, bet, kam plānāki – vidū.
Būtiski ir izrakt notekgrāvīšus visapkārt nojumei vai teltij, lai nokrišņi labak uzsūktos zemē un ūdens nesāktu tecēt zem guļvietas.
Savukārt, kad esat novākuši un sakopuši savu nometnes vietu, obligāti vēlreiz pārbaudiet, vai grāvīši ir aizrakti un visi mietiņi ir savākti.
Citi varianti
Nakšņošanas iespējas dabā ir visai lielas, bet tās, protams, ir atkarīgas no grupas lieluma, uzturēšanās ilguma un paredzētajiem mērķiem.
Stacionārai dzīvošanai lauka apstākļos ilgaku laiku un jo īpaši ziemā ir piemērotas apkurināmas armijas tipa teltis, kā arī vigvama veida nojumes („Tee-Pee”, „Laawu”, „Kotta”), ko izmanto ziemeļu tautas. Šīs būves ir konusveidīgas ar vaļēju augšgalu, tā ka iekšā var kurināt ugunskuru un gatavot ēst. Tās gan ir ļoti smagas un uz paredzēto nometnes vietu nogādājamas ar transportu.
Latvijas apstākļos nojumi ir iespējams uzbūvēt arī no egļu zariem. Tā labi pasargās no vēja un aukstuma, vienīgi darbs būs ļoti laikietilpīgs un prasīs daudz spēka.
Var veidot vienslīpju nojumes no ūdensnecaurlaidīga (polietilēns, neilons) vai no dabiska materiāla (egļu zari).
Cilvēkam ir jāguļ, lai atpūstos un atjaunotu enerģijas krājumus nākamajai dienai. Tieši tāpēc guļvieta jāiekārto ar lielu rūpību.
12.01.14
Komentāri
Pievienot komentāru
Vēl nav neviena komentāra